V ČERVENCI SE STAVEBNICTVÍ MEZIROČNĚ PROPADLO.
Stavebnictví v červenci meziročně pokleslo a to o 3,7 procenta. Je to tedy letos první měsíc kdy je zaznamenán propad oproti minulým měsícům, kdy stavebnictví meziročně rostlo až na květen kde mluvíme o malém propadu 0,8 procenta.
Důvodem poklesu má být okolnost, že touhle dobou se v minulém roce spravovali škody po povodních a tak červenec 2013 byl stavebně poněkud silnější než jiné měsíce tohoto roku. Nicméně i tak to není zrovna příjemná zpráva a podle mnohých odborníků dokazuje, že se ještě stavebnictví definitivně neodrazilo ode dna.
Pokles výroby byl zaznamenán hlavně v pozemním stavitelství, které se propadlo meziročně o 7,8 procenta. Co se bytových novostaveb týče tak v porovnání s minulým měsícem se jedná velké zpomalení výstavby bytů a sice z 45 procent na 22,.9 procenta. Inženýrské stavitelství zpomalilo o 6,2 procenta.
Nicméně podle analytiků to neznamená zatím nic vážného pouze to, že stavebnictví na růst teprve čeká, nicméně minulé měsíce ukázali, že už je venku z krize.
"Výsledky šetření Českého statistického úřadu za červenec letošního roku jsou pro české stavebnictví po několika měsících menšího růstu opět nepříznivé. Potvrzují můj předpoklad a opatrnost, se kterou jsem přijímal nadšení mnoha ekonomů a analytiků, kteří pokládali i mírný růst za odražení se ode dna," upozornil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS ČR) Václav Matyáš.
Optimismus mírní i ekonom ČSOB Petr Dufek, silné výsledky stavebnictví v prvním pololetí prý nejsou zatím udržitelné. "Přesto to nejhorší z pohledu posledních šesti let má už stavebnictví, podle našeho názoru, za sebou. Zlepšuje se situace v zakázkách a obrat k lepšímu postupně zažívá i trh s byty," uvedl.
Partner odpovědný za služby pro stavebnictví a nemovitosti v KPMG Česká republika Pavel Kliment upozornil na to, že české stavebnictví je stále ve srovnání s předkrizovým rokem 2008 o více než 25 procent níže. "Stavební produkce poroste jen pomalu, protože situace na trhu a převis kapacit rychlejšímu růstu brání," sdělil Kliment.
Podle Dufka by celoroční výsledek mohl být mírně pozitivní, "byť zřejmě pouze jako kladná nula". "Dlouhodobá recese stavebnictví se pomalu stává minulostí a nyní jde jen o to, aby svým dílem přispěl i veřejný sektor v podobě nových zakázek, které byly v posledních letech terčem úsporných opatření," podotkl.
Také podle Matyáše bude další vývoj záviset na rozhodnutích vlády. "Podle mého názoru výrazný růst stavebnictví v letošním roce ještě očekávat nemůžeme. Byl bych opravdu rád, pokud se podaří jeho vývoj alespoň stabilizovat. Mírný růst očekávám až v roce 2015, kdy by se měl projevit soubor opatření vlády pro stabilizaci oboru, zejména v proinvestiční politice," poznamenal Matyáš.
Ekonom Komerční banky Marek Dřímal tvrdí, že právě vyšší investice do infrastrukturních projektů začínají ovlivňovat dynamiku celého sektoru. "Hlavní impuls, který by měl prospět celému sektoru, však přijde až v roce 2015 spolu s plánovanou fiskální expanzí vlády. Příští rok by tak stavebnictví díky tomu mělo růst o 10,5 procenta," předpověděl. Ředitel analytické společnosti CEEC Research, která stavebnictví dlouhodobě monitoruje, Jiří Vacek očekává letošní růst o tři až čtyři procenta.
Nejvíce skeptický je generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Data ČSÚ vnímá jako "studenou sprchu pro všechny bezbřehé optimisty, kteří v posledních dnech tvrdili, že odvětví je z nejhoršího venku". Podle Korce tomu tak není. "Odvětví z kraje roku žilo pouze z efektu letošní teplé zimy a nízké meziroční srovnávací základny. Skutečná situace ve stavebnictví je zcela tristní, firmy se doslova perou o zakázky a musí stále propouštět," tvrdí Korec s tím, že se celé odvětví začíná opět nořit do hlubin. "Návratu na předkrizovou úroveň se dočkáme nejdříve na konci této dekády," dodal.
Zdroj: ČTK, financninoviny.cz