STAVEBNICTVÍ PO PĚTI LETECH VYKÁŽE RŮST

 

Po pěti letech se dá snad konečně konstatovat, že stavebnictví zažívá mírný růst. Nejedná se tedy zatím rozhodně o žádný boom, ale i mírný nárůst, který nasvědčuje tomu, že bude lépe je určitě pro stavaře velice pozitivní. Nicméně nadále si firmy hojně stěžují na to, že zakázky jsou nabízeny za nízké ceny, což znamená, že jsou těžce realizovatelné, aby na nich mohli získat nějaký větší zisk, dále je také trápí zbytečná administrativa a legislativa v tomto oboru by se také mohla zlepšit. Důvodem nízkých cen je samozřejmě krize, která stlačila ceny na minimum, respektive boj o minimum zakázek. Avšak firmy zaznamenávají i v tomto jisté zlepšení, ale stále se nedá mluvit, že by ceny byly na takové úrovni jako před krizí.

Že se situace ve stavebnictví pozvolna zlepšuje potvrzují data statistiků i výsledky výzkumu analytické společnosti CEEC Research, kterého se účastnilo více než 100 ředitelů projektových společností.

Dělník pracující na fasádě velkého domuDruhým ze tří hlavních současných omezení projektových společností je byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa. Sem patří jak legislativní požadavky ze strany státu na projektové společnosti, tak o nesystematické a často se měnící chování či rozhodování státu třeba v oblasti plánování dopravních staveb. Jasným důkazem toho je například klíčový úsek dálnice D3 u Českých Budějovic, který se nemůže začít stavět kvůli chybě státních a městských úředníků.

Tuzemské hospodářské výsledky také ukazují obrat k lepšímu. Po pěti letech české stavebnictví vykáže růst. Potvrzují to i souhrnné výsledky České statistického úřadu, které za posledních sedm měsíců ukazují nárůst objemu stavební výroby. Celoročně sektor poroste 3 až 4 procenta,“ doplňuje Jiří Vacek.

V každém případě, aby se i nadále situace ve stavebnictví zlepšovala, je nezbytná podpora státu. Pro zatím by mohl stát pomoci výrazně tím, že sníží administrativní zátěž stavebním firmám.

Zdroj: Businessinfo.cz