HROZBA PRO ČESKÉ STAVEBNICTVÍ

 

Podle stavbařů nás nejspíše čeká další pohroma, která opět zbrzdí české stavebnictví. Jedná se o chystanou novelu stavebního zákona související se změnou legislativy o posuzování staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Stavebním firmám se nelíbí hlavně odkladný účinek žalob proti stavebnímu povolení. Změnu legislativy po Česku požaduje Evropská komise.

V praxi to znamená, že dokud soud nerozhodne o žalobě proti stavebnímu povolení, tak se výstavba musí pozastavit. To by posléze znamenalo, také vzhledem k průtahům v českém soudnictví, že by se pak v mnoha případech přestalo stavět, ne – li úplně , protože i nesouhlas jednotlivců bude důvodem k tomu, aby se stavba nezahájila.

Tento odkladný účinek žaloby prosazují ekologové, tvrdí Evžen Korec ( generální ředitel EKOSPOL ). Podle něj tito samozvaní spasitelé likvidují akorát české stavebnictví. V těchto dnech mají na svědomí například zastavení opravy na D1. Takhle by to v budoucnu mohli mít problematické i další stavby. Posléze by tito lidé mohli pozastavit kde jakou stavbu jednoduchým krokem.

Korec doufá, že aspoň po odmítnutí žalob, stát povede stěžovatele k zodpovědnosti a budou nuceni uhradit škody způsobené těmito průtahy. A tak od nového zákona požaduje tvrdé sankce pro šikanózní stěžovatele.

Skrytá rizika si uvědomuje i Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která situaci českého stavebnictví dlouhodobě analyzuje. "Možnost odvolávání se k soudnímu řízení může být rizikem. Vzhledem k podmínkám, jaké u nás jsou, to může vše zbrzdit," souhlasí Vacek. Podle něj však stávající sankce mohou spoustu stěžovatelů odradit už nyní. "U těchto soudních řízení jsou relativně dost vysoké poplatky, proto by k němu nemělo docházet příliš často," dodal Vacek.

Nicméně tato změna je požadována přímo evropskou komisí, která s ČR již zahájila řízení, která může vyústit v nemalou pokutu. Upravit tuto legislativu, aby odpovídala evropským směrnicím je důležité i kvůli čerpání dotací z evropských fondů pro nové období, na které by jinak ČR ztratila nárok.